Російський мисливський спанієль (РМС) – це енергійний, працьовитий та інтелігентний пес, який любить працювати разом зі своїм власником. Вони вірні та дружні собаки, що з легкістю пристосовуються до життя в родині, але також можуть бути гарними собаками-охоронцями або співробітниками поліції. Російські мисливські спанієлі мають великий потенціал для навчання, і можуть бути використані як собаки-помічники для людей з обмеженими можливостями, або для пошуку та порятунку під час надзвичайних ситуацій.
Походження породи російський мисливський спанієль
Російський мисливський спанієль (РМС) — наймолодша і єдина підрушнична мисливська порода виведена в росії. Вона була виведена шляхом селекції англійських кокер- та спрінгер- спанієлів, яких завозили з Англії та спанієлями з розплідників князя Миколи Романова. Великий князь був затятим мисливцем, засновником та головою мисливських спільнот і захоплювався селекцією. Саме він завіз в росію першого кокер-спанієля.
Завезені спанієлі були неперевершеними мисливцями на пернатих, особливо на фазанів, тому заводчики почали активно розводити цю породу. Хоч потомство від безсистемного схрещування зовні було і не дуже схоже на своїх англійських предків, та робочі мисливські якості цим собакам були присутні в повній мірі.
При виведенні російського мисливського спанієля акцент робився на пошукові якості та витривалість саме на полюванні в російській місцевості. Розміри породи — це щось середнє між англійськими кокерами та спрінгерами.
Перші стандарти російського спанієля були розроблені та затверджені в 1951 році. В 1966 році їх переглянули, внесли зміни та затвердили російською кінологічною федерацією. В 2000 році був розроблений новий проєкт стандарту, але він не був прийнятий. Міжнародною кінологічною федерацією цю породу не визнано. Для популяризації породи та можливості реєстрації собак в США в 2002 році був створений клуб російських спанієлів.
Як виглядають російські мисливські спанієлі
Зовнішній вигляд
Порода відноситься до середніх собак з міцною, приземкуватою статурою. Спина пряма, широка з масивним крупом. Груди не дуже широкі, гарно розвинені, глибокі. Живіт підтягнутий. Шкіра еластична, без складок.
Голова довгувата з витягнутою мордою, потилиця згладжена. Лоб випуклий з гарно розвиненими надбровними дугами. Морда трохи звужується до мочки носа, паралельна до лінії лоба. Зуби білі, міцні з ножицеподібним прикусом.
Шия м’язиста, низько поставлена, з добре розвиненою холкою.
Карі очі мають правильну овальну форму, від забарвлення залежить інтенсивність кольору — темно- чи світло-карі. Від забарвлення також залежить і колір мочки носа та губ: світло-коричневий, коричневий чи чорний. Перевага віддається чорному кольору.
Рухливі вуха розміщені трохи вище або нижче лінії очей та щільно прилягають до вилиць. Висячі, широкі з закругленими кінчиками, які повинні досягати мочки носа.
Хвіст прямий, рухливий, тримається майже по лінії спини. Купірують хвіст на половину довжини, але можлива і повна, не купірована довжина.
Кінцівки рівні, кістляві. Довжина передніх ніг майже така, як половина висоти собаки. Задні кінцівки поставлені ширше передніх.
Шерсть
Шерсть у російського мисливського спаніеля шовковиста, довга, пряма або хвиляста, щільно прилягає до шкіри. На голові та спереду ніг — коротка шерсть, більш довга і густа — на шиї та спині. А на вухах, на грудях, на животі, на задній частині лап і хвоста, між пальцями — довга хвиляста шерсть утворює підвіс.
Забарвлення
Стандартні забарвлення породи російського мисливського спанієля:
- одноколірне (коричневе, руде, чорне);
- двоколірне (коричневе, руде та чорне з великими білими плямами неправильної форми);
- триколірне (плямисте біле,чорне та коричневе з підпалами).
Зріст / вага:
- самки — 36 – 42 см / 13 – 16 кг;
- самці — 38 – 44 см / 15 – 20 кг.
Характер, породні особливості та виховання російських мисливських спанієлів
Російський мисливський спанієль — це перш за все порода з чудовими робочими якостями для полювання. Це сильні, трудолюбиві та витривалі собаки з вродженою інтуїцією та пошуковими здібностями. Вони наполегливі та врівноважені, тому чудово виконують свої обов’язки на полюванні: шукають пернатих, піднімають на крило, шукають та подають здобич господарю. Собаки при любій погоді, навіть в темряві, пірнають у водойму, залазять в чагарники та зарослі трави в пошуках підбитої здобичі. Але будучи сильно азартними, можуть втомлюватися від надмірної активності.
Російський спаніель — розумна, активна та енергійна порода. Ці собаки легко піддаються тренуванню, на льоту запам’ятовують команди і з радістю їх виконують. Для роботи на полюванні та безпеки собаки, її потрібно навчити базовим командам: «До мене!», «Місце!», «Не можна!», «Візьми!», «Подай!». Особливо їм подобається команда «Подай!», бо пошук та апортирування різних предметів — це найулюбленіше заняття російського мисливського спаніеля. Для натаски на підбирання та подачі здобичі, при тренуванні використовують пучки пір’їн або крила качок.
Російських мисливських спанієлів використовують на службі в поліції для пошуку заборонених предметів та зниклих людей.
Це не агресивна і дуже контактна порода: їм важливе спілкування з господарем та членами родини. Особливе ставлення у російського спанієля до дітей. Вони люблять з ними бігати, грати, розважатися, бо й самі грайливі, як діти.
Російський мисливський спанієль відчуває настрій господаря, а також в нього дуже розвинене вміння відчувати підозрілих та злих людей.
Схильність до захворювань російських мисливських спанієлів
При розведенні породи заводчики вибирають найкращих представників з міцним здоров’ям, тому генетичних захворювань у російських мисливських спанієлів майже не спостерігається. Собаки більш схильні до захворювань, які притаманні мисливським породам:
- лептоспіроз;
- дерматомікоз;
- токсоплазмоз;
- гельмінтоз;
- отит;
- ожиріння;
- алергія.
Середня тривалість життя російських мисливських спанієлів від 12 до 15 років.
Особливості утримання та догляду російських мисливських спанієлів
Представники цієї породи пристосовані до проживання як в квартирі або будинку, так і в будці або вольєрі. Але взимку, коли дуже холодно, вони повинні знаходитися в приміщенні.
Для російських мисливських спанієлів час вигулу повинен бути не менше двох годин 2-3 рази в день, щоб вони могли задовольнити свої мисливські інстинкти, побігать та погратися. Під час прогулянки потрібно уважно слідкувати за вихованцем, бо ще однією пристрастю цієї породи є підбирання з землі всього підряд, що може спричинити хворобу або навіть смерть собаки.
Це довгошерста собака, тому вичісувати російських спаніелів потрібно постійно. Хоча линька у них сезонна, та шерсть вони потроху скидають цілий рік. Особливо це стосується квартирних жителів. За стандартом стригти російських мисливських спанієлів не можна, але якщо ви не берете участі у виставках, то шерсть біля вушних хрящів, між пальцями і під хвостом, з метою гігієни, можна підрізати.
Ці собаки майже не мають запаху, тому купати їх рекомендують по мірі забруднення.
Особливу увагу в догляді за російським мисливським спанієлем приділяють вухам, особливо у собак, які люблять плавати у водоймах та ходять на полювання. Потрапляння води в довгі вуха собаки може спровокувати отит. Тому два рази в місяць потрібно чистити вуха ватним диском або бинтом, змоченим в хлоргексидині, і кожного дня провітрювати вуха, взявши за кінчики, потріпотіти ними протягом хвилини.
Потрібно постійно слідкувати за чистотою вух, зубів та очей, щоб не було виділень і неприємного запаху, які свідчать про захворювання.
Слідкуйте за календарем щеплень, щоб всі прививки були зроблені вчасно. Раз в три місяці потрібно давати засоби від гельмінтів. Перед полюванням та прогулянками обробляйте собаку спреєм від кліщів, придбайте спеціальний нашийник або таблетки для профілактики захворювань, які можуть спричинити укуси кліщів та інших паразитів.
Раціон харчування російських мисливських спанієлів
Російський мисливський спанієль — порода, яка дуже схильна до переїдання. Тому потрібно ретельно слідкувати за режимом харчування, калорійністю та величиною порцій. Годувати представників цієї породи можна натуральними продуктами або сухим кормом.
Російські спанієлі невибагливі до харчів. Головне, щоб разом з їжею, ваш вихованець отримував достатню кількість поживних речовин, вітамінів та мікроелементів для нормального розвитку.
Натуральне харчування може включати в себе сире та приварене м’ясо телятини або яловичину, м’ясо птиці, якщо немає алергії. Раз в тиждень — морська риба, яйце, овочі та фрукти. Включайте в меню кисломолочні продукти: нежирний кефір, сироватку. Можна варити гречану, рисову або пшеничну кашу.
При виборі годування «сушкою», зверніть увагу на склад та рекомендаційні таблиці розрахунків калорій та норм харчування в залежності від віку, ваги та активності собаки, які виробники розміщують на упаковках з кормом.
Доросла собака повинна їсти два рази в день. Навесні та восени в раціон добавляють вітаміни.
Скільки коштує російський мисливський спанієль
Ціна на російського спанієля залежить від віку собаки, розплідника, породності та чемпіонських якостей батьків, наявності документів, що підтверджують родовід, класу, до якого належить цуценя:
- шоу — майбутні чемпіони з бездоганним екстер’єром та родоводом;
- брід — відповідають всім ознакам породи;
- пет — домашні улюбленці з деякими відхиленнями від стандарту.
50 $- 200 $