Лопарський оленегонний собака — це древня порода собак, яка використовується для полювання на оленів та іншу дику звірину. Лапінпорокойра міцні та витривалі, мають густу шерсть, що дозволяє їм працювати в суворих кліматичних умовах. Ця порода собак є відданою та розумною, вона добре піддається дресируванню та має дуже високий рівень енергії. Лопарські оленегонні собаки відмінні компаньйони для людей, які люблять активний спосіб життя та бажають мати собаку, з яким можна проводити час на відкритому повітрі.
Походження породи лопарський оленегонний собака
Лопарський оленегонний собака є представником однієї із трьох порід лапхундів — північних пастухових сторожових собак, яких лопарі (саамами) — аборигенні жителі Фінляндії використовували для випасання північних оленів. Прапращуром лопарської оленегонної собаки є одомашнений гібрид вовка та собаки, який зустрічається тільки в північній Скандинавії.
Згадка про лопарського оленегонного собаку вперше зустрічається в книзі Олафа Магнуса «Історія північних народів», там же є зображення пращура фінського лапхунда — шпіцеподібний собака, а також «порокойра» — оленегонний собака, який зовні схожий на вівчарку.
На жаль, після Другої світової війни популяція цих незамінних помічників оленярів опинилась на межі зникнення. Так як ці пастухові собаки не мали одного вигляду, фінські та шведські заводчики для збереження породи почали відтворювати її у всіх доступних проявах.
Один з Фінських кінологічних клубів схрестив пастухових собак з чорно-білими карельськими ведмежими собаками і отримали короткошерстого представника породи. В той же час заводчики іншого Фінського кінологічного клубу створили собак з густішою шерстю — лапінського скотаря. Потім на початку 1960-х років ці два клуби об’єдналися і внесли всіх фінських оленегонних собак в один реєстр. Але вже в 1966 році їх розділили за довжиною шерсті і отримали дві породи — фінський лапхунд та лапінпорокойра (лопарський оленегонний собака або лапінський пастух).
Лопарський оленегонний собака (Лапінпорокойра) — рідкісна порода, яка під спонсорством Фінляндії признана Міжнародною кінологічною федерацією. Лаппонський пастух був визнаний United Kennel Club у 2006 році.
Лапінпорокойра вважаються одними з найкращих скандинавських собак і дуже цінуються у фіннів.
Як виглядає лопарський оленегонний собака
Зовнішній вигляд
Лопарський оленегонний собака — шпіцеподібна порода середнього розміру. Довжина собаки довша за зріст на 10%. Кістяк міцний, але не важкий, міцна спина має добре розвинені м’язи. Поперек короткий та міцний, плавно переходить в досить довгий, злегка похилий круп. Грудна клітка глибока, але не широка, з добре вигнутими ребрами.
Міцна шия середньої довжини плавно переходить у плечі. Загривок добре виражений.
Голова типова для шпіцеподібних собак з мордою, коротшою за злегка опуклий череп. Лобова борозна і надбрівні дуги чітко виражені. Морда рівномірно звужується від очей до носа.
Спинка носу пряма, колір носу бажано чорний, але в залежності від забарвлення може гармонувати з кольором шерсті.
Лопарський оленегонний собака має повний набір рівномірно розташованих білих зубів. Губи напружені, прикус ножицеподібний, перекус або недокус вважаються недоліком породи.
Овальні очі досить широко розташовані, темний колір очей гармонує з кольором забарвлення.
Стоячі вуха широкі біля основи і звужуються до кінчиків. Внутрішня сторона сторона вух покрита густою шерстю. Опущені вуха — недолік породи.
Кінцівки прямі та паралельні, лікті щільно прилягають до тулуба. Передні зап’ястя жилаві та гнучкі, п’ясті злегка косі, що дозволяє гнучко рухатися. Задні п’ясті короткі і вертикальні. Довжина ноги від ліктя до землі становить половину висоти в холці. Задні кінцівки з довгими і широкими стегнами мають міцні м’язи. Лапи овальні, з добре зігнутими пальцями і товстими подушечками покриті густою шерстю. Це захищає лапи від холоду та від порізів настом.
Середньої довжини хвіст у лопарського оленегонного собаки покритий густою шерстю, низько посаджений. В стані спокою хвіст звисає, під час руху може скручуватись в нещільне кільце у вигляді серпа, але не повинен підніматися над спиною. Особливістю лапінпорокойрів є уміння не виляти хвостом, а крутити ним.
Шерсть
Шерсть лопарського оленегонного собаки допомає йому витримувати арктичний клімат. Вона досить довга, пряма та жорстка, а підшерстя тонке та густе. На шиї, спині, грудях та стегнах шерстний покрив більш виражений.
Забарвлення
- чорне;
- темно-сіре;
- коричневе;
- червоно-коричневе.
Коричневий та червоно-коричневий колір хутра мають світлий відтінок. На шиї, грудях і ногах допускаються білі відмітини. Підшерсток, залежно від основного забарвлення, може бути чорний, сіруватий або коричневий.
Але оленярі віддають перевагу чорному забарвленню лопарського оленегонного собаки, щоб було легше відрізняти його від вовків.
Зріст / вага
- самки — 46 – 49 см / 23 – 27 кг;
- самці — 51- 54 см / 25 – 29 кг.
Стать собаки повинна бути легко помітна візуально, самці зазвичай вищі та важчі за самок.
Характер, породні особливості та виховання лопарського оленегонного собаки
Лопарський оленегонний собака має спокійний та доброзичливий характер, ці песики дуже слухняні. Але це представники собак-пастухів, тому вони дуже енергійні та працьовиті.
Лапінпорокойра, так у Фінляндії називають оленегонних собак, і досі на батьківщині пасуть та охороняють оленів.
Вільна та невимушена хода оленегонних собак створює враження їхньої невтомності та витривалості. І це дійсно так. Лопарські оленегонні собаки потребують значних фізичних навантажень, тоді вони почуваються щасливими. А ще ці собаки дуже люблять голосно гавкати. Тому, якщо ви вирішили завести лопарського оленегонного собаку в якості домашнього улюбленця, обов’язково врахуйте цю їхню породну особливість.
Представники породи схильні до навчання, легко піддаються вихованню та дресируванню, але часто можуть відволікатися на всілякі подразники. Вони показують прекрасні результати в різних видах змагання.
Прихильність господаря та похвала від нього для цих унікальних собак є найбільшою нагородою. Але якщо господар втратить довіру або образить оленегонну собаку, то відсутність поваги і непокора вихованця йому гарантовані.
Крім того, що лапінпорокойра відмінні охоронці, вони ще й гарні компаньони. Ці товариські, неагресивні і ласкаві собаки люблять всіх членів родини і обожнюють дітей. До незнайомців агресії не проявляють, але ставляться до них з пересторогою.
Лопарські оленегонні собаки прекрасно співіснують з іншими тваринами, з якими проживають на одній території, бо вважають їх стадом, яке потрібно охороняти.
Схильність до захворювань у лопарського оленегонного собаки
Лопарські оленегонні собаки — примітивна порода, тому якихось специфічних проблем зі здоров’ям у них немає. Належний догляд і бережне відношення до собак протягом століть сприяли збереженню здоров’я представників породи.
Північний клімат і постійні фізичні навантаження виробили стійкий імунітет до різних хвороб. Але лопарські оленегонні собаки можуть мати спадкові захворювання:
- дисплазія кульшового суглоба;
- артрит;
- інфекційні захворювання вух;
- заворот шлунку.
Середня тривалість життя лапінпорокойри 13-15 років.
Особливості догляду та утримання лопарського оленегонного собаки
Лопарський оленегонний собака найкраще почувається коли отримує достатньо фізичного та розумового навантаження, тоді ці собаки спокійні і чудові компаньйони. При недостатніх навантаженнях вони демонструють деструктивну поведінку.
Ці песики знаходяться у постійному русі, тому найкомфортнішим місцем проживання для цієї породи буде заміський будинок з великою прилеглою територією, де собаки можуть побігати та виплеснути надлишок енергії.
Лапінпорокойра звичні до суворого північного клімату, тому прекрасно будуть почуватися у вольєрі з теплою будкою, де можна сховатися від непогоди.
Якщо ж ви житель міської квартири, то будьте готові до тривалих прогулянок зі своїм вихованцем на великі дистанції.
Якогось особливого догляду ця порода не потребує. Шерсть у оленегонних собак жорстка і не плутається, але регулярне розчісування необхідно проводити хоча б два рази на тиждень. А весною та восени, коли собаки линяють, бажано проводити цю процедуру частіше.
Часто купати песиків не потрібно, щоб не пошкодити природний захисний шар. А от вуха та очі потребують регулярного та ретельного догляду, тим більше, що ця порода має схильність до інфекційних вушних захворювань.
Кігті зазвичай сточуються самі від довгих прогулянок, але при потребі, щоб не було вростань, тріщин або розшарувань їх зрізають спеціальними кусачками.
Для чищення зубів та запобіганню утворення зубного каменю потрібно давати погризти кісточки або спеціальні палички, які можна придбати у ветиринарній аптеці.
Раціон харчування лопарського оленегонного собаки
Лапінпорокойра до їжі невибагливі і будуть їсти все, чим буде пригощати господар. Але до вибору корму слід відноситись відповідально, бо від цього залежить здоров’я та активність вашого вихованця.
При натуральному годуванні продукти повинні бути свіжими та якісними. Основою раціону собак є м’ясо: яловичина, баранина, птиця. Можна давати субпродукти та морську рибу. Ці продукти не потрібно піддавати термічній обробці, щоб збереглися всі поживні речовини та краще засвоїлись організмом тварини.
Також буде корисним вживання свіжих та приварених овочів та фруктів, нежирних кисломолочних продуктів, можна давати яйця, але не частіше двох разів на тиждень.
Якщо ж ви обираєте сухий корм, то він повинен бути преміум класу, якісним та збалансованим і відповідати віковій категорії вашого вихованця.
Особливу увагу слід приділяти режиму харчування, щоб песики не переїдали, але і не залишалися голодними. Для складання повноцінного раціону та розрахунку порцій при натуральному годуванні зверніться за допомогою до ветеринара. А при годуванні сухим кормом уважно читайте рекомендації на упаковці, там вказані норми порцій відповідно віку та ваги собаки.
Ні в якому разі не можна пригощати собак стравами зі свого столу, навіть в якості ласощів. Заборонено давати солодощі, випічку, гостру, солону, копчену їжу, виноград та ізюм.
Поруч з мискою для їжі повинна стояти миска для води. Слідкуйте, щоб вода була завжди свіжа та в достатній кількості.
Будьте відповідальними та не нашкодьте здоров’ю вашого улюбленця.
Скільки коштує лопарський оленегонний собака
Ціна лопарського оленегонного собаки залежить від віку собаки, розплідника, породності та чемпіонських якостей батьків, наявності документів, що підтверджують родовід, класу, до якого належить цуценя:
- шоу — майбутні чемпіони з бездоганним екстер’єром та родоводом;
- брід — відповідають всім ознакам породи;
- пет — домашні улюбленці з деякими відхиленнями від стандарту.
Від 1000 $