Джек-рассел-тер’єр — це порода собак, яка відома своєю енергією та жвавістю. Джек-рассел-тер’єри мають сильний та незалежний характер, вони можуть бути дуже вірними та прив’язаними до своїх власників, але також можуть бути досить самостійними. Ці собаки також відомі своїм специфічним підходом до охорони території та відстоюванням своїх меж.
Походження породи джек-рассел-тер’єр
Джек-рассел-тер’єр — порода жорсткошерстих мисливських собак, які відносяться до групи тер’єрів. Батьківщиною породи є південь Великобританії, а названа порода на честь пастора Парсона Джона Рассела, який мав серед друзів прізвисько Джек і був затятим мисливцем на лисиць.
У Джона Рассела були мисливські собаки схожі на сучасних фокстер’єрів. Але пастор мріяв мати собаку, який був би розумним та сміливим, доволі агресивним та швидким, спритним та витривалим і невеликого розміру, щоб заганяти здобич у норі, але не вбивати її.
В результаті, схрещуючи своїх собак з таксами, вельштер’єрами та бульдогами, в середині XVIII ст. священник отримав два види собак:
- джек-рассел-тер’єр;
- парсон-рассел-тер’єр.
Єдиною відмінністю між собаками був розмір (джек-рассел-тер’єр мав довше тіло, нижчий зріст та коротші ноги), і до кінця ХХ століття вони вважалися однією породою.
Американським Кінологічним Клубом у 2012 році було визнано рассел-тер’єра породою. Але джек-рассел-тер’єр, на відміну від парсон-рассел-тер’єра, офіційно як окрема порода не визнаний.
Як виглядають джек-рассел-тер’єри
Зовнішній вигляд
Відповідно до стандартів прийнятих у 2012 році, джек-рассел-тер’єр має компактну, міцну, гарно збалансовану, пропорційну статуру, яка представляє собою виразний прямокутник. Гнучке тіло середньої довжини має добре розвинені м’язи.
Спина рівна, довжина від загривка до хвоста більша, ніж від загривка до землі. Злегка вигнутий поперек короткий, міцний, м’язистий.
Невелика грудна клітка овальної форми, що стискається — є ознакою породи і єдиною найважливішою характеристикою рассел-тер’єрів для ефективної роботи в норах. Об’єм грудної клітки становить 40-43 см (можна обхватити позаду ліктів долонями обох рук). Грудна клітка не повинна опускатися нижче ліктя. Відстань від холки до нижньої частини грудини становить половину відстані від холки до землі.
Досить високо посаджений хвіст в стані спокою опущений, але під час руху повинен бути у вертикальному положенні або трохи загнутим наперед. Якщо ж хвіст собаки купіруваний, то кінчик хвоста повинен бути на одному рівні з лінією згину вух. Наразі у деяких країнах існує заборона на купіровання вух та хвостів у тварин.
Плоский, помірно широкий череп звужується до очей та щелеп. Перехід від лоба до морди чіткий, але не сильно виражений.
Ніс повинен бути чорного кольору і повністю пігментований. Губи також повинні бути чорними та щільно прилягати до широких і міцних щелеп з ножицеподібним прикусом порівняно великих зубів.
Повіки мигдалеподібних темних очей повинні бути пігментовані чорним.
Рухливі вуха висячі або трохи підняті, кінці вух знаходяться на рівні куточків очей.
Достатньо довга, сильна шия звужується до холки.
Плечі з несильно вираженими м’язами відведені назад. Ширина задньої частини у джек-рассел-тер’єрів така ж, як і ширина плечей. Кінцівки помірно міцні, м’язисті та сильні з лапами овальної форми та жорсткими подушечками.
Шерсть
Джек-рассел-тер’єри бувають:
- гладкошерсті — шерсть гладка, жорстка, густа, коротка ;
- жорсткошерстні — шерсть жорстка, густа, не тонка, кучерява або шовковиста;
- брокени — шерсть середньої довжини зі зламом, проміжна між першими двома різновидами.
Підшерстя наявне у всіх типів шерсті та захищає джек-расселів від несприятливих погодних умов.
Забарвлення
Забарвлення джек-рассел-тер’єрів переважно білого кольору з чорними або рудими плямами різних відтінків від світлого до темного. Але білий колір повинен становити 51% забарвлення.
Зріст / вага
Середній зріст джек-рассел-тер’єрів 25-30 см. Вага становить 5-6 кг і повинна бути пропорційна зросту: на кожні 5 см зросту 1 кг ваги. Формат тіла у них дещо розтягнутий, довжина тіла більша за зріст.
Між псом та самочкою може бути невелика різниця — пси виглядають більш мужньо.
Характер, породні особливості та виховання джек-рассел-тер’єра
Джек-рассел-тер’єр — гіперактивний мисливський собака з високим порогом агресії. Саме такі завдання ставилися при виведенні породи собак для полювання на лисиць. Але зараз цих песиків заводять здебільшого як собак-компаньонів.
Ці стрибучі, активні, грайливі, допитливі та розумні собаки підійдуть для людей, які люблять спорт, активний відпочинок і мають енергійних дітей. Представники цієї породи дуже люблять подорожувати і не створюють господарям проблем ні в автомобілі, ні в літаку, ні в потязі.
Джек-рассели легко піддаються вихованню та дресурі. Це слухняні та відповідальні собаки, але вони не люблять самотності, потребують багато уваги та іноді проявляють свій примхливий характер та деструктивну поведінку. Тому для людей, які багато працюють або не можуть приділяти вихованцеві достатньо уваги ця порода не підходить.
Оскільки ця порода тер’єрів була виведена для полювання на дрібних тварин і у них дуже розвинені мисливські інстинкти, джек-рассели не дружать з котами, хом’ячками та іншими вихованцями, які мешкають з ними на одній території, бо вважають їх здобиччю.
Як і всі мисливські собаки, джек-рассел-тер’єри наполегливі та здатні приймати самостійні рішення. Тому їх використовують і в якості службових собак на митницях для пошуку наркотичних речовин. Або як найвідоміший, найхоробріший та найпопулярніший джек-рассел-тер’єр пес Патрон із Чернігова, який служить зі своїм господарем в ДСНС та допомагає розміновувати звільнені від рашистів території.
Схильність до захворювань у джек-рассел-тер’єра
Загалом представники породи мають гарне здоров’я, але їм також притаманні деякі захворювання:
- деформація кульшового суглоба, артроз, артрит;
- вивих колінної чашечки;
- вроджені проблеми зі слухом — можлива часткова або повна втрата слуху у собак з повністю білим забарвленням;
- захворювання очей — глаукома, катаракта, первинний вивих кришталика;
- захворювання зубів та ясен.
Середня тривалість життя рассел-тер’єрів 12-15 років.
Особливості догляду та утримання джек-рассел-тер’єра
Хоча джек-рассел-тер’єри належать до середніх порід собак і мають компактні розміри, кращим місцем проживання для них буде будинок з огородженою територією, де песики зможуть вдосталь набігатися та витратити надлишок енергії.
Джек-рассели — норні мисливські пси, і рити землю у них закладено на рівні інстинкту. Щоб двір не став суцільними катакомбами, виділіть для улюбленого заняття своєму вихованцю певну територію. І слідкуйте, щоб через підкоп ваш песик не пішов на самостійне полювання.
Мабуть, всім, хто дивився фільм «Маска» з Джимом Керрі в головній ролі, запам’ятався його невгамовний вірний песик Майло породи джек-рассел-тер’єр. Це дуже стрибуча порода, тому загорожа повинна бути такої висоти, щоб ваш стрибунець не зміг її перескочити.
У квартирі джек-рассел-тер’єрів можна тримати при умові, що після прогулянки вони просто падають від втоми. Якщо ж у вас для цього немає достатньо часу або бажання, то будьте готові до деструктивної поведінки вихованця: пошкоджені меблі, взуття, зідрані шпалери і напольне покриття.
Ці песики не люблять залишатися на самоті навіть на короткий термін, тому коли йдете з дому, то залиште для них улюблені іграшки, кісточку, щоб було що погризти і не рознести квартиру вщент. Особливо такий руйнівний настрій проявляється у віці від 4 до 7 місяців.
Мисливський інстинкт погнатися за здобиччю у джек-рассел-тер’єрів дуже сильний. Тому, щоб не наражати улюбленця на небезпеку, особливо, якщо маршрут пролягає біля проїжджої частини, на прогулянку його виводять на повідку.
Клопоту при догляді за представниками породи не виникає. Шерсть досить раз на тиждень вичісувати щіткою або силіконовою рукавичкою. Особливістю догляду за джек-расселами із жорсткою шерстю є те, що вони самостійно не линяють. Тому раз на пів року знадобиться послуга грумера.
Це охайна порода, майже без запаху. Часто купати песиків не потрібно, щоб не порушити їхній природний захисний шар. Достатньо видалити забруднення вологим рушником або спеціальними серветками для собак.
Кігті можуть сточуватися природним шляхом, але при необхідності їх підрізають щипчиками.
Щотижня потрібно проводити огляд очей та вух та видаляти забруднення. Для запобігання виникнення зубного каменю та пародонтозу давайте гризти кісточки або спеціальні палички для чищення зубів у собак.
Раціон харчування джек-рассел-тер’єра
Джек-рассел-тер’єри в їжі непримхливі, будуть їсти все, що їм запропонують. але багато вони не їдять. Щоб у вихованців не виникали проблеми з органами травлення, давайте їм тільки якісну їжу.
Якщо це сухий корм, то він повинен бути преміумкласу, відповідати віковій категорії (цуценя чи дорослий пес) та розміру собаки. Є спеціальні корми для собак, схильних до певних захворювань або мають особливі породні потреби.
Якщо песик на натуральних харчах, то потрібно пам’ятати, що основну частину раціону складає сире м’ясо: яловичина, баранина, птиця. Можна давати морську рибу, яйця, нежирні кисломолочні продукти, овочі та фрукти (заборонено давати виноград та родзинки).
Категорично заборонено пригощати домашніх улюбленців солодощами та мучними виробами, солоними, копченими продуктами.
Потрібно дотримуватись режиму харчування, збалансованості, щоб уникнути зайвої ваги у собаки та розвитку небажаних захворювань. При потребі можна додатково включити вітамінно-мінеральні добавки, але тільки після косультації з ветеринаром.
Господар повинен також забезпечити вихованцю постійний доступ до свіжої води.
Скільки коштує джек-рассел-тер’єр
Ціна джек-рассел-тер’єрів залежить від віку собаки, розплідника, породності та чемпіонських якостей батьків, наявності документів, що підтверджують родовід, класу, до якого належить цуценя:
- шоу — майбутні чемпіони з бездоганним екстер’єром та родоводом;
- брід — відповідають всім ознакам породи;
- пет — домашні улюбленці з деякими відхиленнями від стандарту.
100 $ – 1000 $