Вельш-коргі-пемброк має коротшу шерсть, менші вуха та коротшу морду, ніж у вельш-коргі-кардигана, що робить його схожим на лисичку. Вони мають сильний інстинкт сторожа, і їхня гучна голосистість може стати корисною у ситуації, коли необхідно застерегти власника про небезпеку. Вельш-коргі-пемброк має жвавий та люблячий характер, він дуже дружелюбний та соціальний з іншими людьми та тваринами. Якщо ви шукаєте маленького собаку з великим характером, який буде прекрасним другом для вас і вашої родини, то вельш-коргі-пемброк може стати відмінним вибором.
Походження породи вельш-коргі-пемброк
Вельш-коргі-пемброк — порода пастухових собак, яка сформувалася в англійському Уельсі, графство Пембрукшир. Є декілька версій походження цієї породи. Одна з них стверджує, що предками породи коргі-пемброк є собаки, завезені в ХІІІ сторіччі фламандськими ткачами. За іншою версією собак, схожих на коргі, завезли вікінги ще у Х сторіччі (але на них більш схожа порода вельш-коргі-кардиган, яка розводилась в уельському графстві Кардиганшир). А ще про коргі існує легенда, що ці собаки запрягалися у карети казкових фей, саме тому на спині собак є відмітка, у вигляді сідла. І саме феї подарували двох цуценят селянським дітям.
Слово коргі в назві породи також трактується по-різному: собака, який збирає, дивиться, охороняє або карликовий собака (гном).
Хай там як, а представники породи вельш-коргі-пемброк зовні та за робочими якостями дуже схожі на шведських вальхундів та ісландських собак.
Вельш-коргі-пемброки — представники сімейства вівчарок, і розводили їх для охорони та випасу великої рогатої худоби, овець, гусей та качок. Покусуючи худобу за ноги, вони змушували стадо триматися разом і робили це мовчки, не створюючи зайвого шуму, маневруючи та ухиляючись від ударів копитами. Ці вівчарки на коротеньких лапках були цінними ще й тим, що випасали стада без людей, самостійно охороняючи тварин від вовків та грабіжників.
Хоча назви породи вельш-коргі-пемброк і вельш-коргі-кардиган відрізняються лише назвою місцевості, звідки ведуть свою історію, і до 1934 року на виставках їх оцінювали за одним стандартом — це різні породи, які мають свої особливості. В 1934 році британський кінологічний клуб постановив визнати пемброків та кардиганів окремими породами і затвердив стандарти цих порід. В 1935 році їхнє рішення підтримав американський кінологічний клуб і також визнав вельш-коргі-пемброк і вельш-коргі-кардиган окремими породами.
Хоча собаки породи вельш-коргі були улюбленцями королеви Великобританії Єлизавети ІІ і здобули всесвітню популярність, вони внесені до списку «Вразливих родових порід собак» британського кінологічного клубу, куди вносяться породи, які за рік реєструють менше, ніж 300 нових представників.
Як виглядають вельш-коргі-пемброк
Зовнішній вигляд
Порода вельш-коргі-пемброк — це коротконогі компактні собаки невисокого зросту з витягнутим тулубом. Довжина тулуба майже вдвічі більша за висоту (на 40%). Спина міцна, пряма, трохи скошена донизу в районі холки. Шия сильна, трохи вигнута. Груди округлі, помірної довжини.
Широка голова з плоским верхом нагадує по формі череп лисиці. Морда трохи звужується до носа. Мочка носа, лінії губ та навколо очей повинні бути лише чорного кольору. Темно карі очі мають овальну форму. Правильний прикус міцних щелеп ножицеподібний.
Середнього розміру стоячі вуха з закругленими кінчиками трохи повернуті в сторони.
Однією з відмінностей коргі-пемброк від коргі-кардиган є короткий хвіст. Вони або від народження куцохвості або хвіст може бути купірованим. Проте зараз в деяких країни ця процедура заборонена, і тому можна зустріти пемброків з хвостами, схожими на лисячі. Хвіст опущений донизу, не може бути закрученим або лягати на спину.
Кінцівки прямі, короткі, сильні, з міцними широкими кістками. Лапи овальні з короткими кігтями, два середні пальці трохи виступають вперед.
Шерсть
Шерсть вельш-коргі-пемброк схожа на шерсть вівчарок — шовковиста та блискуча. Складається з двох шарів. Перший шар щільний та прямий, має середню довжину. Підшерстя у собак цієї породи коротке, товсте та м’яке, водонепроникне. Якщо ж шерсть тонка, м’яка, довга та хвиляста, підшерстя відсутнє, то це свідчить про наявність у представника породи рецесивного гена флаффі, такі собаки у виставках не можуть брати участі.
Забарвлення
В основному вельш-коргі-пемброки мають рудий, золотистий або червонуватий відтінки, бувають чорно-руді та соболині забарвлення. У цуценят, які народилися двоколірними може проявитися через п’ять місяців третій колір. Білі відмітини допускаються по всьому тілу: на лапах, на морді, на голові, на животі та на грудях.
Хоча критерії для дискваліфікації не прописані у стандарті породи, серйозним недоліком в забарвленні вельш-коргі-пемброків вважають мармурове, чорне, біле та блакитне забарвлення.
Зріст / вага:
- самки — 25 – 30 см / 9 – 11 кг;
- самці — 25 – 30 см / 10 – 12 кг.
Характер, породні особливості та виховання вельш-коргі-пемброк
Вельш-коргі-пемброки — це активні, веселі та грайливі, дуже розумні собаки з прекрасним характером. Сумувати поряд з ними ви точно не будете, досить глянути на цю усміхнену хитрющу мордочку і гарний настрій вам гарантований.
А ще коргі-пемброки люблять співати та вести діалоги, коли собак переповнюють емоції, вони здатні видавати найрізноманітніший діапазон звуків.
Ці собаки-пастухи чудові командні гравці, вони люблять всіх членів сім’ї і чутливі до змін настрою господарів: знають, коли можна запросити їх до гри, а коли просто полежати поруч.
Природною особливістю породи вельш-коргі-пемброк є покусування за ноги — ця звичка збереглася з часів їх пастухового минулого, так вони зганяють своє стадо (членів родини) до купи та контролюють ситуацію. Але при належному вихованні собаки легко позбавляються цієї звички.
Взагалі, ця порода запам’ятовує команди на льоту, вони за смаколики готові виконувати всі трюки, а згодом і самі отримують задоволення від тренувань. Незважаючи на коротенькі лапки, вельш-коргі-пемброки невгамовні та рухливі, вони можуть безперервно бігати та гратися. Але не можна дозволяти їм плигати з будь-якої висоти, щоб не було проблем зі спиною та лапами.
Коргі-пемброк — вівчарки, хоч і мініатюрні, тому хоробрість і охоронні якості у них розвинені на високому рівні, вони не роздумуючи будуть захищати своїх господарів.
Це терплячі няньки для дітей, вони можуть терпіти їхні «прояви любові» безкінечно і ніколи не завдадуть дитині шкоди. Коргі-пемброки не дозволять дітям «відбитися від стада», постійно спостерігаючи за ними та направляючи траєкторію руху в потрібному безпечному напрямку.
До інших тварин вельш-коргі-пемброки не проявляють безпричинної агресії і можуть прекрасно з ними співіснувати.
Схильність до захворювань у вельш-коргі-пемброк
Представники породи вельш-коргі-пемброк сильні та витривалі і при належному догляді мають міцне здоров’я. Та все ж вони схильні до деяких генетичних та набутих захворювань:
- дисплазія тазостегнового та ліктьового суглобів;
- артрит;
- травми хребта;
- онкологія;
- нарколепсія;
- ниркова недостатність;
- уретральна обструкція;
- атрофія сітківки;
- ожиріння.
Середні показники тривалості життя вельш-коргі-пемброків становлять 12-13 років.
Особливості догляду та утримання вельш-коргі-пемброк
Собаки породи вельш-коргі-пемброк почуваються комфортно і в квартирах, і в приватних будинках. Для них головною умовою проживання є контакт з людьми, це дуже соціальна порода. Тому, незважаючи на густе підшерстя і здатність витримувати різні температури, це кімнатні собаки, а не для вольєрів та будок.
Щоб направити енергію коргі-пемброків в потрібне русло, їм потрібні активні прогулянки, де можна побігати та погратися. Ще однією з причин, чому вельш-коргі-пемброк потребують великих фізичних нагрузок — схильність до ожиріння, яке призводить до великих нагрузок на їхні короткі ніжки та проблем зі здоров’ям.
Линяють вельш-коргі-пемброк, як люблять шуткувати володарі цих собак, два рази на рік по півроку. В період линьки вичісувати щіткою їх потрібно кожного дня, можна також використовувати фурмінатор. Купати часто собак не рекомендують, щоб не послабити імунітет, але із-за короткого зросту, живіт у них постійно забруднюється, тому мити та протирати його доводиться доволі часто. При купанні використовуйте якісні спеціальні шампуні для собак та ретельно промивайте густе підшерстя, щоб змити залишки шампуню. Або ж можна одягати комбінезони, особливо в дощову погоду.
Очі, зуби та вуха потребують регулярного огляду та чищення. Кігті собакам обрізають раз на тиждень.
Для сну та відпочинку бажано придбати в зоомагазині спеціальний ортопедичний матрац, щоб уникнути проблем з хребтом.
Раціон харчування вельш-коргі-пемброк
Із-за схильності до переїдання, коргі-пемброків рекомендується годувати сухим кормом преміум класу та дотримуватись рекомендацій виробника в розмірах порцій. Це вже збалансований корм та містить всі необхідні мінерально-вітамінні добавки, спеціально розраховані саме для цієї породи. При виборі корму враховуйте вік, масу та активність вашого вихованця.
Якщо ж обираєте натуральне годування, зверніться за допомогою в складанні раціону до спеціаліста. Він врахує особливості вашого собаки та підбере додатково харчові добавки, потрібні для здорового розвитку песика. В меню повинно входити нежирне м’ясо телятини, яловичина, кролик, але м’ясо птиці давати не можна. Каші (крім перлової та бобових), морська риба, яйця, обезжирені кисломолочні продукти, а також сирі та варені овочі складають раціон пемброків.
Слідкуйте за режимом харчування та якістю продуктів, і ваші чотирилапі друзі будуть здоровими та активними.
Скільки коштує вельш-коргі-пемброк
Ціна вельш-коргі-пемброк залежить від віку собаки, розплідника, породності та чемпіонських якостей батьків, наявності документів, що підтверджують родовід, класу, до якого належить цуценя:
- шоу — майбутні чемпіони з бездоганним екстер’єром та родоводом;
- брід — відповідають всім ознакам породи;
- пет — домашні улюбленці з деякими відхиленнями від стандарту.
500 $- 1500 $